Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo 33. výzvu k předložení žádosti o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Zaměstnanost, specifického cíle 4.1 Efektivní veřejná správa.

Dotační program:

Operační program Zaměstnanost (OPZ)
Operační program Zaměstnanost nabízí v letech 2014 – 2020 z Evropského sociálního fondu téměř 2,64 mld. EUR.
Cílem operačního programu je podpora zaměstnanosti, rovných příležitostí žen a mužů, adaptability zaměstnanců a zaměstnavatelů, dalšího vzdělávání, sociálního začleňování a boje s chudobou, zefektivnění veřejné správy a veřejných služeb a podpory mezinárodní spolupráce a sociálních inovací v oblasti zaměstnanosti, sociálního začleňování a veřejné správy, prostřednictvím těchto prioritních os:

• Prioritní osa 1: Podpora zaměstnanosti a adaptability pracovní síly,
  • Prioritní osa 2: Sociální začleňování a boj s chudobou,
  • Prioritní osa 3: Sociální inovace a mezinárodní spolupráce,
  • Prioritní osa 4: Efektivní veřejná správa
  • Prioritní osa 5: Technická pomoc.

Specifický cíl:

VÝZVA PRO ÚZEMNÍ SAMOSPRÁVNÉ CELKY (OBCE, KRAJE A SDRUŽENÍ A ASOCIACE ÚSC)
4.1 Efektivní veřejná správa
Specifickým cílem výzvy je optimalizovat procesy a postupy ve veřejné správě zejména prostřednictvím posílení strategického řízení organizací, zvýšení kvality jejich fungování a snížení administrativní zátěže a profesionalizovat veřejnou správu zejména prostřednictvím zvyšování znalostí a dovedností jejích pracovníků, rozvoje politik a strategií v oblasti lidských zdrojů a implementace služebního zákona.

Řídící orgán programu / Poskytovatel dotace

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Stránky programu:

Podporované aktivity:

4.1.1 „Optimalizovat procesy a postupy ve veřejné správě zejména prostřednictvím posílení strategického řízení organizací, zvýšení kvality jejich fungování a snížení administrativní zátěže“:

• Podpora strategického řízení, zlepšení řízení kvality a managementu rozvoje organizace, zvýšení transparentnosti fungování organizace

4.1.2 „Profesionalizovat veřejnou správu zejména prostřednictvím zvyšování znalostí a dovedností jejích pracovníků, rozvoje politik a strategií v oblasti lidských zdrojů a implementace služebního zákona“:

• Realizace specifických vzdělávacích a výcvikových programů přispívajících ke zkvalitnění rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě.
  • Zavádění a rozvoj moderních metod řízení lidských zdrojů ve veřejné správě

Součástí projektů zaměřených na výše uvedené aktivity mohou být související vzdělávací akce, resp. softwarová řešení, apod. V případě projektů zaměřených na rozvoj metod kvality je žadatel povinen doložit jako přílohu žádosti o podporu certifikát či obdobný dokument dokládající implementaci některého z nástrojů řízení kvality, který má být dále rozvíjen. Metodu kvality je třeba uplatnit v rámci celé organizace.

Finanční alokace:

285 mil. Kč

Oprávnění žadatelé:

• obce,
  • kraje,
  • asociace a sdružení obcí a krajů,
  • dobrovolné svazky obcí,
  • příspěvkové organizace zřízené kraji a obcemi – pouze základní složky integrovaného záchranného systému

Územní zaměření:

ČR bez hl. m. Prahy

Forma a výše podpory:

Podpora je poskytována ve formě nevratné přímé dotace.
Minimální výše celkových způsobilých výdajů projektu je stanovena na 1 mil. Kč.
Maximální výše celkových způsobilých výdajů projektu je stanovena na 10 mil. Kč.
Vlastní podíl žadatele je vyžadován ve výši 0 – 5 %.

Konkrétní způsobilé výdaje:

• Osobní náklady – mzdy a platy pracovníků na projektu, ostatní osobní náklady, výdaje na odměnu
  • Cestovné – cestovní náhrady při pracovních cestách pracovníků na projektu, „per diems“ náhrady pro zahraniční experty
  • Nákup zařízení a vybavení a spotřebního materiálu – dlouhodobý hmotný i nehmotný majetek
  • Nájem či leasing zařízení a vybavení, budov – operativní a finanční leasing vztahující se k období trvání projektu
  • Odpisy dlouhodobého majetku – pokud není nákup takového majetku součástí způsobilých výdajů, ale používá pro účely projektu
  • Drobné stavební úpravy – např. výdaje spojené s úpravou pracovního místa, nebo usnadnění přístupu osobám zdravotně postiženým
  • Nákup služeb – zpracování analýz, průzkumů a studií, lektorské služby, školení, kurzy, pronájem prostor pro práci s cílovou skupinou
  • Přímá podpora cílové skupiny – mzdové a cestovní náklady, příspěvek na péči o dítě a jiné závislé osoby, příspěvek na zapracování
  • Daň z přidané hodnoty – pro neplátce DPH v plné výši, pro plátce DPH v závislosti na souvislost s ekonomickou činností
  • Finanční výdaje, správní a jiné poplatky – v závislosti na spojení s projektem
  • Výdaje v naturáliích, věcné příspěvky – poskytnutí výzkumné nebo odborné činnosti, poskytnutí neplacené dobrovolné činnosti
  • Nepřímé náklady (až 25 % všech výdajů)
  • Ostatní náklady vycházející z realizace výše popsaných aktivit
  • Křížové financování (max. 25 % nákladů)

Omezení v rámci výzvy:

• Maximální délka projektu je stanovena v délce trvání 2 roky.
  • Projekt musí být ukončen nejpozději do 31.12.2019.
  • V rámci výzvy není podporováno vstupní vzdělávání úředníků dle zákona 312/2002 Sb. o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů.
  • Vzdělávání v oblasti soft skills a IT je podporováno, pouze pokud je součástí oblastí vzdělávání uvedených v bodě A. specifického cíle 4.1.2 přílohy č. 2 této výzvy.

Harmonogram výzvy:

Zahájení příjmu žádostí: 11.2.2016