Název projektu: Cisterciácké klášterní krajiny
Registrační číslo projektu: 22/000/1931b/231/000001
MAS 1: MAS Rozkvět, z.s. (koordinátor projektu)
MAS 2 : MAS Světovina o.p.s. (spolupracující subjekt)
MAS 3 : Havlíčkův kraj, o.p.s. (spolupracující subjekt)
MAS 4 : MAS Buchlov, z.s. (spolupracující subjekt)
Popis projektu a cílů projektu. Vazba na SCLLD:
Cílem projektu je především zhodnocení společného kulturního dědictví zapojených regionů MAS jako významného rozvojového potenciálu pro ekonomický růst venkovských regionů a zvýšení povědomí o tomto kulturním dědictví ve vztahu k místu i komunitě, a to i v celostátním měřítku, cisterciácké kulturní krajiny jsou pro zapojené subjekty společným kulturním dědictvím ojedinělého charakteru.
V rámci projektu budou realizovány:
A. terénní workshopy: osvětové a volnočasové akce s praktickými ukázkami v terénu, dokladující využití kulturních krajin ovlivněných v minulosti působením cisterciáckých klášterů v místě, jako forma interpretace a inventarizace cisterciáckých kulturních klášterních krajin;
B. workshopy zaměřené na osvětu veřejnosti: informační a kulturně-osvětové akce prezentující kulturní dědictví regionů spolupráce vyplývající z historické přítomnosti cisterciáckých klášterů v místě a jejich přínosu pro vznik a rozvoj komunit v průběhu historie;
C. tematické workshopy a konference: osvětové akce zvyšující povědomí o působení cisterciáckých klášterů v místě a jejich přínosu pro kultivaci krajiny, rozvoj architektury, kultury i lidského vědění v řadě oborů, zkušeností i hodnot využitelných pro místní rozvoj v řadě oblastí.
Na základě realizace těchto akcí budou vytvořeny společné výstupy ve formátu série informačně-osvětových tiskovin a publikací, včetně elektronických.
Tyto formáty akcí a společných výstupů dostatečně osloví veřejnost a zajistí srozumitelnost (prostředky sdělení), akceptaci (ztotožnění se s myšlenkami kooperující sítě spolupráce cisterciáckých klášterních krajin, zastřešených MAS) a zvýší atraktivnost (motivace ke spolupráci, návštěva místa, sdílení dobré praxe) pro širokou veřejnost.
Hlavní cílovou skupinou projektu je veřejnost, na kterou je zaměřen fokus všech aktivit projektu.
Spolupracující subjekty v rámci spolupráce vytvoří společnou síť v souladu s principy LEADER s maximálním zapojením místních komunit, a vytvoří tak optimální podmínky pro dlouhodobou udržitelnost vzájemné spolupráce i místní dopady projektu.
Výstupy projektu budou sdíleny všemi zapojenými subjekty a zpracovány formou tiskovin informačně-osvětového charakteru, s praktickým využitím v průběhu realizace projektu spolupráce.
Část výdajů projektu bude realizována formou sdílených výdajů, vyplývajících ze smluv s dodavateli uzavřených sdružením objednatelů tvořeným KMAS (MAS1) a spolupracujícími MAS (MAS2, MAS3, MAS4). V souladu se smlouvou o spolupráci bude u těchto zakázek vystupovat KMAS jako zástupce sdružených zadavatelů/ objednatelů.
Činnosti realizované přímo spolupracujícími subjekty v rámci projektu umožní zabezpečit provedení projektu vlastními lidskými zdroji.
Projekt Spolupráce PRV s názvem "Cisterciácké klášterní krajiny", je v souladu s cíli Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Rozkvět, z.s., Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Světovina, o.p.s., Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Havlíčkův kraj, o.p.s., a Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Buchlov, z.s.; všechny tyto strategie komunitně vedeného rozvoje mají své pilíře založeny mj. na efektivním a udržitelném využití místního kulturního a přírodního dědictví, rozvoji místní kultury i ekonomiky, aktivním zapojováním a
participaci veřejnosti a veřejného, neziskového i soukromého sektorů, a také vnitřní růst místního partnerství a vytváření kooperací.
Výsledkem projektu bude dosažení zvýšení povědomí o společném kulturním dědictví cisterciáckých klášterních krajin, a to jak ve vztahu k místu a místní veřejnosti (komunitě) a aktérům místního rozvoje (veřejný i neziskový sektor, a soukromý sektor v řadě oborů), tak v celostátním měřítku., a to díky zrealizovaným projektovým akcím a vytvořeným společným výstupům projektu.
V rámci projektu vzniknou tyto konkrétní (fyzické) výstupy ve formátu tiskovin a publikací, včetně elektronických: brožura, mapy, pracovní listy, zpěvník, sborník, plakáty;
e-book (pouze elektronický formát).
Plánovaným výsledkem projektu je dosažení veřejného povědomí o spolupráci cisterciáckých klášterních krajin a jejich hodnoty, vytvoření povědomí o příslušnosti konkrétní cisterciácké klášterní krajiny k síti spolupracujících cisterciáckých klášterních krajin, nominovaných na označení pečetí EHL (European Heritage Label) Evropské komise, i vzájemná propojenost a soulad komunikačních kanálů spolupráce s využitím moderních technologií.
Výsledkem projektu je také fakt, že výstupy projektu a jejich formáty dostatečně osloví veřejnost a zajistí srozumitelnost (prostředky sdělení), akceptaci (ztotožnění se s myšlenkami kooperující sítě spolupráce cisterciáckých klášterních krajin, zastřešených MAS) a zvýší atraktivnost (motivace ke spolupráci, návštěva místa, sdílení dobré praxe) pro širokou veřejnost.
Status projektu: Projekt byl schválen k podpoře.
Zdroje financování: PRV
Celkové výdaje na projekt (dle žádosti): 3.367.073 Kč
Doba realizace: do 30.12.2022